Svařované těsnění, nebo vkládané těsnění?

Svařované těsnění je velký nešvar většiny plastových oken.

Svařované těsnění naleznete zpravidla na nejlevnějších oknech. Jde o výrobně rychlý, avšak technicky nevhodný způsob spojování těsnění. Problémem je, že svařené těsnění je v rohu tvrdé, nepruží, a tedy ani netěsní. Je to dáno technologií výroby. Pro snížení nákladů výrobci nakupují plastové profily s naextrudovaným těsněním (těsnění je vtlačeno do plastového profilu již při jeho výrobě). Tyto profily následně nařežou a svaří z nich okenní křídla.
Problém nastává v rozích oken. Pod těsněním v rohu okna je neopracovaný plastový svár (strup). Ten je velmi tvrdý a těsnění tak nemá možnost pružit. Výsledkem je, že okna v rozích velmi špatně těsní.

Vzduch a vlhkost se v rozích takových oken snadno dostává do interiéru. To se projeví především v chladných měsících, kdy v rozích oken dochází k zafoukávání studeného vzduchu a často i rosením a namrzáním rámu. Proč se tedy takto okna vyrábí? Jednoduše proto, že je to levnější. A ještě jedna věc. Pokud se Vám omylem „podaří“ těsnění z profilu vytáhnout, nejde většinou vložit zpět. Je třeba objednat nové.
Takto vyrobená okna jsou určena zejména pro neobývané a nevytápěné prostory, kde není tak velký rozdíl mezi vnější a vnitřní teplotou – například pro sklepy, garáže, sklady atp. Chcete-li mít doma skutečně funkční okna, vyhněte se oknům se svařovaným těsněním.

Vkládané těsnění je správnou volbou.

Vkládané těsnění je celoobvodové těsnění, které je v rohu nepřerušené. Do rámu je ručně vkládané a v rozích je pouze ohnuté dle tvaru rohové drážky. Tím je zajištěna výborná pružnost a přiměřená poddajnost těsnění. Při zavření okna tak křídlo perfektně dotěsní i v rozích. Má-li Vaše okno v rozích ohýbané těsnění, nemusíte se bát zafoukávání a dalších problémů spojených zpravidla s rohově svařovaným těsněním.
Požadujte okna výhradně s vkládaným těsněním.