Dvojsklo, nebo trojsklo?
Jeden z mála „technických“ požadavků, které většina lidí kupujících okno řeší, je počet skel. A dělají dobře. Protože pokud je sklo osazeno ve správném profilu, který ho nebude obvodově prochlazovat, tak je skutečně tím, co se hlavní měrou podílí na tepelné izolaci nových oken. Naopak ve špatném profilovém systému (zpravidla okna s dorazovým těsněním) bude orosené sklo prvním signálem toho, že vybraná okna nejsou kvalitní.
V každém případě Vám doporučujeme použít především trojsklo.
O výběru zasklení Vám více napoví následující odstavce, kde je dvojsklo i trojsklo popsáno.
Dvojsklo technicky:
nejčastěji používané izolační dvojsklo se skládá z 4mm tabule skla / 16mm meziskelní rámeček / 4mm tabule skla. Na povrch jedné tabule skla nanesena speciální vrstva oxidu kovu odrážející energii zpět do místnosti (nejčastější označení je TOP N). Prostor mezi skly bývá vyplněn izolačním plynem (nejčastěji argon). Taková dvojskla mají standardní součinitel prostupu tepla Ug = 1,1 W/m2K. Opakovaným nanesením pokovené vrstvy se dosáhne součinitele prostupu tepla izolačního dvojskla Ug = 1,0 W/m2K. Tím se však výrazně sníží příjem tepla ze slunečního záření směrem do místnosti. Takže opakované pokovení skla rozhodně není vždy výhodou.
Dvojsklo prakticky:
Jeho využití je v dnešní době především ve společných prostorech bytových domů, v tepelně nenáročných podmínkách např. výrobních halách, starších domech a chalupách, kde se neuvažuje o zateplení . Vždy je dobré se poradit s odborníky o vhodnosti použití pro konkrétní stavbu.
Trojsklo technicky:
tři tabule skla spojené meziskelními rámečky. Do obytných domů a bytových prostor je dnes trojsklo naprostým standardem. Výrazně lépe izoluje a tím více šetří Vaše náklady na vytápění. Nejčastěji se jedná o skladbu 4mm sklo / 12mm meziskelní rámeček / 4mm sklo / 12mm meziskelní rámeček / 4mm sklo.
V základním provedení trojskla bývá na povrch dvou tabulí skla (vnější a vnitřní tabule) nanesena speciální vrstva oxidu kovu odrážející energii zpět do místnosti (nejčastější označení TOP N). Prostor mezi skly bývá vyplněn izolačním plynem (nejčastěji argon). Taková trojskla mají standardní součinitel prostupu tepla Ug = 0,7 W/m2K. Opakovaným nanesením pokovené vrstvy dosáhne součinitele prostupu tepla izolačního trojskla až Ug = 0,4 W/m2K. Tento způsob pokovení však výrazně sníží příjem tepla ze slunečního záření směrem do místnosti. Takže opakované pokovení skla rozhodně není vždy výhodou.
Trojsklo prakticky:
Dnes je standardem pro okna určená k bydlení. Jsou jednoznačně úspornější a z dlouhodobého hlediska výhodnější. Je však nutné dát pozor na to, co skutečně kupujete. Nižší hodnota prostupu tepla nemusí znamenat lepší užitek. Každý má jiný požadavek na to, co od izolačního skla očekává. Trojsklo se dá dnes v podstatě „ušít“ na míru Vašim konkrétním požadavkům.
Vždy je dobré se poradit s odborníky o vhodnosti použití pro konkrétní stavbu. Náš personál je Vám v tomto směru plně k dispozici.